Måste man skicka en header innan man skickar sin output?

PHPportalen Forum Index » PHPportalenWiki
Lägg ett bokmärke på hela tråden
Skapa nytt inlägg   Svara på inlägget
Visa föregående ämne :: Visa nästa ämne  
Startad av: Meddelande
Re-JeeP



Medlem i: 5007 dagar
Från: Kullavik
Status: Offline



#366408
Inlägg Skrivet: 2006-04-02 20:41      Ämne: Måste man skicka en header innan man skickar sin output? Citera

Hej!

Jag kollade igenom denna sidan i wikin och hade en liten funderare på första raden.
Citat:
Det är inte tillåtet att skicka någon ’output’ till webbläsaren innan man sätter en header.


Det är väl bara så att man inte får skicka någon header efter man skickat sin output?

Det finns väl inget som säger att webbläsaren måste ha fått någon header innan outputen kommer som citatet säger?
 

_________________
Gräv där du står!
Till toppen på sidan
Visa användarprofil Skicka privat meddelande Besök användarens hemsida
Wedge
Administratör



Medlem i: 6079 dagar
Från: Järfälla
Status: Offline



#366424
Inlägg Skrivet: 2006-04-02 21:00      Ämne: Re: Måste man skicka en header innan man skickar sin output? Citera

Re-JeeP skrev:
Citat:
Det är inte tillåtet att skicka någon ’output’ till webbläsaren innan man sätter en header.


Det är väl bara så att man inte får skicka någon header efter man skickat sin output?
Nån skillnad? Båda påståendena säger att ordningen data-header är fel.

Re-JeeP skrev:
Det finns väl inget som säger att webbläsaren måste ha fått någon header innan outputen kommer som citatet säger?
Citatet säger inte att någon header måste ha sänts.

För intresseklubben: RFC2616 säger att man i protokollet HTTP 1.1 kan ha noll eller flera headers för meddelanden.
 

_________________
I am Groot
Till toppen på sidan
Visa användarprofil Skicka privat meddelande MSN Messenger
Re-JeeP



Medlem i: 5007 dagar
Från: Kullavik
Status: Offline



#366455
Inlägg Skrivet: 2006-04-02 21:53      Ämne: Citera

Wedge skrev:
Citatet säger inte att någon header måste ha sänts.

Nu upptäckte jag att man kan tolka den meningen på två olika sätt!

Citatet i förenkling:
Man får inte skicka någon output innan man skickar en header.

A = Output
B = Header


Min tolkning:
Om man vänder på citatet.
Innan man har skickat en header får man inte skicka en output.
Du får inte göra A om du inte gjort B.

Din tolkning:
Du får inte skicka din output innan du skickar en header i koden.
Om man gjort B får man inte göra A.

Förstår du vad jag menar?
 

_________________
Gräv där du står!
Till toppen på sidan
Visa användarprofil Skicka privat meddelande Besök användarens hemsida
Wedge
Administratör



Medlem i: 6079 dagar
Från: Järfälla
Status: Offline



#366465
Inlägg Skrivet: 2006-04-02 22:08      Ämne: Citera

Du läser det som "Du får inte skicka data förrän du skickat en header". Som du mycket riktigt skrev, så finns det inget krav att det skickas någon header.
Min tolkning av ordet "innan" i detta fall är en inbördes ordningsangivelse. Innan=före (tidsmässigt).

Så, ja, jag tror jag förstår vad du menar. Jag tycker i alla fall inte Wiki-artikeln har fel, däremot kan det kanske vara på sin plats att formulera om texten lite eftersom den uppenbarligen givit ett onödigt tolkningsutrymme Smile
 

_________________
I am Groot
Till toppen på sidan
Visa användarprofil Skicka privat meddelande MSN Messenger
Re-JeeP



Medlem i: 5007 dagar
Från: Kullavik
Status: Offline



#369152
Inlägg Skrivet: 2006-04-11 12:39      Ämne: Citera

Det blev ett nytt inlägg i wikin istället! Laughing

http://www.phpportalen.net/wiki/index.php?page=Varf%F6r+f%E5r+man+inte+skicka+n%E5gon+header+efter+man+skickat+n%E5gon+output%3F
 

_________________
Gräv där du står!
Till toppen på sidan
Visa användarprofil Skicka privat meddelande Besök användarens hemsida
Visa tidigare inlägg:   
Skapa nytt inlägg   Svara på inlägget
PHPportalen Forum Index » PHPportalenWiki
Hoppa till:  
Du kan inte skapa nya inlägg i det här forumet
Du kan inte svara på inlägg i det här forumet
Du kan inte ändra dina inlägg i det här forumet
Du kan inte ta bort dina inlägg i det här forumet
Du kan inte rösta i det här forumet
Du kan inte bifoga filer i detta forum
Du kan inte ladda ner filer från detta forum
Kontakta oss på adressen: info@phpportalen.net
Webbplatsen bygger i grunden på phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Modifieringar har senare gjorts i systemet av PHPportalen
Sid och logotypdesign skapad av Daren Jularic